Hekimlerimiz

Hekimlerimiz

Ardahan doğumlu olan Dr. Orhan ÖZCAN orta öğretimini Kars Lisesi’nde bitirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde lisans eğitimini ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniği’nde Uzmanlık eğitimini tamamladı.
 
Bursa Asker Hastanesi’nde Tabip Binbaşı olarak görev yapmasının devamında, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı’nda Başasistan, Doçent Doktor ve Profesör Doktor olarak çalışmaya devam etti.
 
1999-2005 yılları arasında U.Ü.Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. Prof. Dr. Orhan ÖZCAN; aynı üniversitede Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Üniversite Senato Üyeliği, Atatürk Hidroterapi ve Rehabilitasyon Merkezi Başhekimliği, Atatürk İlkeleri ve Devrim Tarihi Araştırma Merkezi Müdürlüğü ve Rektör Yardımcılığı gibi görevlerde de bulundu.
 
Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği Kurucu Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeliği, “International Spinal Cord Society” Üyeliği, Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzman Hekimler Derneği Üyeliği, Bursa Tabip Odası Başkanlığı diğer mesleki etkinlikleri arasındadır.
 
Dil Derneği Üyeliği de bulunan Dr. Orhan ÖZCAN’ın yabancı dili İngilizce olup, Uluslararası ve Ulusal  hakemli  dergilerde  araştırma  makaleleri,  uzmanlık  alanında  yayınlanmış  6 kitabı, 2 monografı bulunmaktadır.
 
Prof. Dr. Orhan Özcan “European Board of Physical and Rehabilitation Medicine” sertifikası sahibidir.

Hekimlerimiz

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ den Tabip Teğmen olarak mezun oldu.
 
GATA’ da İntörn doktor olarak çalıştı. Kıta hizmetini 7. Kolorduya bağlı Mardin’de 3 yılda tamamladı.  TUS sınavını kazanarak GATA Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı.
 
1972’ de Eczacı Adalet TÜFEKÇİOĞLU ile hayatını birleştirdi. İhtisasını tamamlayarak Bursa Asker Hastanesi’nde göreve başladı. Mecburi hizmetini de tamamlayıp Tabip Binbaşı olarak kendi isteği ile Silahlı Kuvvetlerden ayrıldı ve özel muayenehanesinde çalışmaya başladı.
 
2006 yılında Özel Emniyet Rommer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Dal Merkezi’nin kuruluşu ile birlikte, muayenehanesini kapatarak Uzman Hekim ve BAŞHEKİM olarak Rommer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde göreve başlamıştır. Çeşitli mesleki ve sosyal derneklerde aktif olarak çalışmıştır.
 
Ulusal kongrelerde yayınlanan bildirileri vardır.

Hekimlerimiz

Yüksek öğrenimini Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde tamamlayarak Tabip Teğmen olarak mezun olup Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılan Dr. Metin Yurdakoş, Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ihtisasını tamamladı.
 
Edirne 4.P.Tüm. Komutanlığı Sağlık ve Veteriner Şube Müdürlüğü görevini yürütürken farklı şartlarda görev yapan T.S.K personeline ergonomi konusunda seminerler verdi. Dr. Metin Yurdakoş Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ihtisasını tamamladı.
 
1991 yılında Bursa Askeri Hastanesi’ne atanan Dr. Metin Yurdakoş ( TSK Fizik Tedavi, Rehabilitasyon ve Hidroklimatoloji Merkezi’nde) Klinik Şefi  ve Baş Tabip yardımcılığı görevini 1999’a kadar sürdürdü. Bu görevi esnasında T.S.K adına Almanya, Hollanda, Avusturya ve Kanada’da Fizik Tedavi Rehabilitasyon, Kaplıca ve Sağlıklı Yaşam Merkezleri ile ilgili araştırmalar yapmıştır.
 
Tatvan Askeri Hastanesi Başhekimliği görevinde bulunan Dr. Metin Yurdakoş kendi isteği ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olup Bursa’ya yerleşmiştir.
 
1994’te Çekirge’de kurduğu ROMMER’i (Romatizmal Hastalıklar Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi) halen işletmekte olan Dr. Metin Yurdakoş, bilahare iki arkadaşı ile T.C Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı Türkiye’nin ilk gezici, koruyucu sağlık hizmeti sunan Bursa İnsan Sağlığı Merkezi’ni kurdu ve yönetti.
 
Dr. Metin Yurdakoş’un mesleği ile ilgili 5 adet uluslar arası ve birçok yurt içi yayınları mevcuttur.

Hekimlerimiz

Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul’da kıta hekimliği yaptıktan sonra Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’nde Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanlık Eğitimini tamamladı. Bursa Asker Hastanesi’nde ve yarı zamanlı olarak Bursa Konur Hastanesi’nde daha sonra da Erzurum Mareşal Çakmak Asker Hastanesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı olarak görev yaptıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli oldu.
 
2009 yılından itibaren Özel Emniyet Rommer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Dal Merkezi’nde görev yapmaktadır.
 
Mesleğinde özel ilgi alanları; hemipleji, parapleji ve el rehabilitasyonudur.
 
Evli ve iki çocuk babasıdır.

Hekimlerimiz

Tıp eğitimini İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde tamamladıktan sonra Dr. Muharrem Dursun Türk Silahlı Kuvvetleri’ne katıldı. Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde bir yıl intern tabip teğmen olarak çalıştıktan sonra tabip üst teğmen olarak kıta görevini tamamladı.
 
Uzmanlık eğitimini 1976-1980 yılları arasında yine GATA’da tamamladı. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı olarak 1980-1984 yıllarında Çorlu Askeri Hastanesi’nde, 1984-1989 yıllarında ise Bursa Askeri Hastanesi’nde görev yaptı. Ardından 1989-1990 yıllarında Sarıkamış Askeri Hastanesi Başhekimliği görevindeyken kendi isteğiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli oldu.
 
1990 yılında geldiği Bursa’da bir yıl boyunca serbest hekim olarak görev yaptı. 1992 yılından itibaren çeşitli özel sağlık kuruluşlarında çalışan Dr. Muharrem DURSUN 2014 yılından itibaren ROMMER ailesine katılmıştır.

Hekimlerimiz

Doğum yeri Van olan Dr. Tuncer ONUKTAV orta öğretimini Van Atatürk Lisesi’nde bitirdi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Askeri Tıbbiye’den mezun oldu.

Dr. Tuncer ONUKTAV, 1. Zırhlı Tümende kıta hizmetinden sonra 1974’te Ankara Gülhane Tıp Akademisi’nde Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanlığını tamamladı.

Uzman Tabip olarak, Erzincan-Bursa-Çorlu Asker Hastanelerinde görev aldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olan Dr. Tuncer ONUKTAV bir süre özel muayenehanesinde çalışmalarını sürdürdü. 2013 yılında muayenehanesini kapatarak Rommer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde göreve başladı.

Hastalarına Nöral Terapi ile birlikte gerektiğinde farklı yöntemleri kombine ederek tedavi uygulayan Dr. Tuncer ONUKTAV, Akapuntur ve Proloterapi üzerine de çalışmalarına devam etmektedir.

Hekimlerimiz

Adı Soyadı: Özlem Solak           Doğum Tarihi: 11 Ağustos 1974

Öğrenim Durumu:

Derece

Bölüm/Program

Üniversite

Yıl

Lisans/ Y. Lisans

Tıp Fakültesi

Dokuz Eylül Üniversitesi

1992-1998

Doktora/S.Yeterlik/ Tıpta Uzmanlık

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi

2000-2004

 

Tıpta Uzmanlık Tezi Başlığı (özeti ekte) ve Danışmanı: Lomber disk herniyasyonu nedeniyle opere olmuş hastalarda epidural fibrozise bağlı ağrıda gabapentinin ve karbamazepinin etkinliğinin karşılaştırılması.

Danışman: Uzm. Dr. Esra Çetin

Görevler:

Görev Unvanı

Görev Yeri

Yıl

Arş.Grv.

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Şubat 2000- Eylül 2004

Uzm. Dr.

Muğla SSK Hastanesi

Ekim 2004- Şubat 2005

Uzm. Dr.

Afyon Kocatepe Devlet Hastanesi

Mart 2005 - Ağustos 2005

Yrd. Doç. Dr.

Afyon Kocatepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi

Ağustos 2005-Nisan 2010

Doç. Dr.

Afyon Kocatepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi

Nisan 2010- Ocak 2017

 

 

 

Yönetilen Yüksek Lisans Tezleri  : -

Yönetilen Doktora Tezleri/Sanatta Yeterlik Çalışmaları:

 1. Arş. Grv. Dr. Aycan Türel, “Kronik mekanik boyun ağrılı hastalarda SPA tedavisinin ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkinliğinin araştırılması”, Tez danışmanı, Afyon Kocatepe Üniversitesi, 2009.
 2. Arş. Grv. Dr. Fatıma Yaman, ‘Koroner Arter Hastalarında Faz III Kardiyak Rehabilitasyonun Etkileri’, Tez danışmanı,  Afyon Kocatepe Üniversitesi, 2009.

Projelerde Yaptığı Görevler:

 1. Mekanik Bel Ağrılı Hastalarda Balneoterapinin Solunum Fonksiyonları, Egzersiz Kapasitesi, Bazal Metabolizma ve Psikososyal Durum Üzerine Etkisi ile Tedavideki Etkinliğinin Araştırılması, Afyon Kocatepe Üniversitesi Projesi, Proje No: 042.TIP.16, Projedeki görev: Yardımcı araştırmacı, 2007.  

İdari Görevler :

 1. Afyon Sağlık Yüksekokulu, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Başkanlığı, 2011-2014.
 2. Afyon Kocatepe Üniversitesi, Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Müdürlüğü, 2011-2014.

 

Bilimsel Kuruluşlara Üyelikler:

 

          •  İstanbul Tabip Odası

          • Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği

          • Türkiye Romatizma Araştırma ve Savaş Derneği

          • Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzman Hekimleri Derneği

ESERLER

A. Uluslararası hakemli dergilerde yayımlanan makaleler:

A1. Solak, O., M. Metin, H. Esme, Ö. Solak, M. Yaman, A. Pekcolaklar, A. Gurses, V. Kavuncu, “Effectiveness of gabapentin in the treatment of chronic post-thoracotomy pain”, Eur J Cardiothorac Surg, 32(1), 9-12 (2007)

A2. Solak, O., A. Turna, A. Pekcolaklar, M. Metin, A. Sayar, Ö. Solak, A. Gurses, “Transcutaneous electric nerve stimulation for the treatment of postthoracotomy pain: a randomized prospective study”, Thorac Cardiovasc Surg, 55 (3), 182-185 (2007).

A3. Yaman, M., D. Uluduz, Ö. Solak, G. Pay, ME. Kiziltan, “The cutaneous silent period in carpal tunnel syndrome”, Electromyogr Clin Neurophysiol, 47 (4-5), 215-220 (2007).

A4. Güzey, FK., E. Emel, B. Sel, NS. Bas, N. Ozkan, C. Karabulut, Ö. Solak, M. Esenyel, “Cervical spinal brucellosis causing epidural and prevertebral abscesses and spinal cord compression: a case report”, Spine J, 7(2), 240-244 (2007).

A5. Dundar, U., Ö. Solak, I. Yigit, V. Kavuncu, “Polyarticular juvenile idiopathic arthritis associated with Fahr’s syndrome”, J Pediatr Neurosci, 2, 85-87 (2007).

A6. Emmiler, M., Ö. Solak, C. Kocogullari, U. Dundar, E. Ayva, Y. Ela, A. Cekirdekci, V. Kavuncu, “Control of acute postoperative pain by transcutaneous electrical nerve stimulation after open cardiac operations: a randomized placebo-controlled prospective study”, Heart Surg Forum, 11(5), E300-3 (2008).

A7. Demirel, R., K. Ucok, V. Kavuncu, O. Gecici, D. Evcik, U. Dundar, Ö. Solak, H. Mollaoglu, “Effects of balneotherapy with exercise in patients with low back pain”, Journal of Back and Musculoskeletal Rehabilitation, 21, 263-272 (2008).

A8. Solak, Ö., U. Dundar, T. Cakir, Ö. Özbulut, Umit S. Babaoglu, H. Toktas, D. Evcik, V. Kavuncu, “Comparison of water-based and land-based exercise programs on postmenopausal women with osteoporosis”, Neurology, Psychiatry and Brain Research, 15, 45-50 (2008).

A9. Solak, Ö., M. Yaman, A. Haktanır, A. Aycicek, S. Oruc, O. Kirpiko, “Widening of Virchow-Robin spaces in the brain stem causing hemifacial spasm”, European Journal of Radiology Extra, 70, e1-e3 (2009).

A10. Solak, Ö., F. Fidan, Ü. Dündar, A. Türel, A. Ayçiçek, V. Kavuncu, M. Ünlü, “The prevalence of obstructive sleep apnoea syndrome in ankylosing spondylitis patients”, Rheumatology, 48(4), 433-435 (2009).

A11. Solak, Ö., M. Kulac, M. Yaman, S. Karaca, H. Toktas, O. Kirpiko, V. Kavuncu, “Lichen simplex chronicus as a symptom of neuropathy”, Clin Exp Dermatol, 34(4), 476-480 (2009).

A12. Dundar, U., V. Kavuncu, IH. Ciftci, D. Evcik, Ö. Solak, T. Cakir, “The effect of risedronate treatment on serum cytokines in postmenopausal osteoporosis: a 6-month randomized and controlled study”, J Bone Miner Metab, 27(4), 464-470 (2009).

A13. Dundar, U., Ö. Solak, I. Yigit, D. Evcik, V. Kavuncu, “Clinical effectiveness of aquatic exercise to treat chronic low back pain: A randomized controlled trial”, Spine, 34(14), 1436-1440 (2009).

A14. Solak, Ö., M. Emmiler, Y. Ela, Ü. Dündar, CU. Kocogullari, N. Eren, İ. Yigit-Gökce, A. Cekirdekci, V. Kavuncu, “Comparison of continuous TENS and intermittent TENS in postoperative pain management after CABG: A randomized, placebo controlled, prospective study”, Heart  Surg Forum, 12(5), E266-71 (2009).

A15. Ozaras N, Cidem M, Demir S, Suyabatmaz O, Solak Ö, Esenyel M, ‘Shoulder pain and functional consequences: does it differ when it is at dominant side or not?’, J Back Musculoskelet Rehabil, 2009;22(4):223-5.

A16. Ulaşlı AM, Türkmen U, Toktaş H, Solak Ö. The Complementary Role of the Kinect Virtual Reality Game Training in a Patient With Metachromatic Leukodystrophy. PMR. 2014 Jan 7. pii: S1934-1482(13)01188-X. doi: 10.1016/j.pmrj.2013.11.010. (Epub ahead of print)

 

A17. Solak O, Öz G, Kokulu S, Solak Ö, Doğan G, Esme H, Öcalan K, Baki ED. The effectiveness of transdermal opioid in the management multiple rib fractures: Randomized clinical trial. Balkan Med J, 2013;30:277-81.

 

A18. Solak Ö, Erdogan MO, Yıldız H, Ulaşlı AM; Yaman F, Terzi ES, Dündar Ü, Solak M. Assessment of opioid receptor m1 gene A118G polymorphism and its association with pain intensity in patients with fibromyalgia. Rheumatol Int, 2014. (Epub ahead of print)

 

A19. Dündar Ü, Solak Ö, Toktas H, Demirdal ÜS, Subasi V, Kavuncu V, Evcik D. Effect of aquatic exercise on ankylosing spondylitis: a randomized controlled trial. Rheumatol Int. 2014 (Epub ahead of print)

 

A20. Özkeçeci G, Eroğlu S, Onrat E, Avşar A, Berktur S, Solak Ö. Are we aware of the importance of the cardiac rehabilitation? Anadolu Kardiyoloji Dergisi. (Basımda) (SCI-E)

B. Uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında (Proceedings) basılan bildiriler:

B1. Solak, O., H. Esme, O. Eser, A. Aslan, F. Fidan, Ö. Solak, “Multiple pleural hydatid cysts associated with destruction of the vertebral column”, The First International Congress of Central Asia Infectious Diseases, Poster presentation-12, Bishkek, Kyrgyzstan, 2006.

 

B2. Kavuncu, V., D. Evcik, A. Yeter, R. Demirel, Ö. Solak, A. Inkaya, “Prevalence of osteoporosis in Turkey among men and women older than 40 years: a regional population-based study”, 28th Annual Meeting of the American Society for Bone and Mineral Research, Oral presentation, Philadelphia, Pennsylvania, U.S.A., 2006.

 

         B3. Solak, Ö., U. Dundar, T. Cakir, S. Babaoglu, H. Toktas, D. Evcik, V. Kavuncu, “Water-based exercise program improves balance and quality of life in postmenopausal women with osteoporosis”, 34th European Symposium on Calcified Tissues, Poster presentation-420-S, Copenhagen, Denmark, Calcif Tissue Int, Vol. 80, 150, 2007.

        

B4. Solak, O., M. Metin, H. Esme, Ö. Solak, M. Yaman, A. Pekcolaklar, A. Gurses, V. Kavuncu, “Effectiveness of gabapentin in the treatment of chronic post-thoracotomy pain”, 15th European Conference on General Thoracic Surgery, Oral presentation-18-F, Leuven, Belgium, 2007.

 

B5. Onrat, E., H. Dursun, S. Babaoglu, A. Avsar, U. Dundar, H. Saglam, Ö. Solak, H. Tektas, “Heart rate turbulence in women patients with fibromyalgia”, International Society of Electrocardiology, Annual Meeting, 34th International Congress on Electrocardiology, Poster presentation-COM-33, Istanbul, Turkey, Journal of Electrocardiology, Vol. 40(4), Suppl I, 42, 2007.

 

B6. Onrat, E., H. Dursun, S. Babaoglu, M. Melek, A. Avsar, U. Dundar, H. Saglam, Ö. Solak, H. Tektas, “Heart rate variability in women patients with fibromyalgia”, International Society of Electrocardiology, Annual Meeting, 34th International Congress on Electrocardiology, Poster presentation-COM-4, Istanbul, Turkey, Journal of Electrocardiology, Vol. 40(4), Suppl I, 31-32, 2007.

 

B7. Solak, Ö., N. Turhan-Haktanir, G. Koken, H. Toktas, O. Guler, V. Kavuncu, Y. Demir, “Prevalence of temporomandibular disorders in pregnancy”, 16th European Congress of Physical and Rehabilitation Medicine, Oral presentation-119, Brugge, Belgium, Journal of Rehabilitation Medicine, Suppl. 47, 86, 2008.

 

B8. Dundar, U., Ö. Solak, I. Yigit, D. Evcik, V. Kavuncu, “Clinical effectiveness of aquatic exercise to treat low back pain: a randomized controlled trial”, 16th European Congress of Physical and Rehabilitation Medicine, Oral presentation-155, Brugge, Belgium, Journal of Rehabilitation Medicine, Suppl-47, 98, 2008.

 

B9. Toktas, H., V. Subasi, Ü. Dündar, S. Babaoglu Demirdal, Ö. Solak, V. Kavuncu, “O’Brien test and other findings of acromioclavicular joint pathology”, Annual European Congress of Rheumatology, Paris, France, Poster presentation-SAT0410, Ann Rheum Dis, Vol. 67, Suppl II, 560, 2008.

 

B10. Dundar, U., V. Kavuncu, IH. Ciftci, D. Evcik, Ö. Solak, T. Cakir, “The effect of risedronate treatment on serum cytokines in postmenopausal osteoporosis: A 6 month randomized and controlled study”, Annual European Congress of Rheumatology, Poster presentation-FRI0391, Paris, France, Ann Rheum Dis, Vol. 67, Suppl II, 406, 2008.

 

B11. Pusak, H., US. Demirdal, H. Toktas, U. Dundar, Ö. Solak, V. Kavuncu, “Evaluation of the Spa-balneotherapy effectiveness on quality of life in patients with low back pain”, 5th World Congress of the International Society of Physical and Rehabilitation Medicine, Poster presentation-0676, Istanbul, Turkey, June 13-17, 2009.

 

B12. Demirdal, US., D. Ciftci, V. Kavuncu, H. Toktas, U. Dundar, Ö. Solak, “Medication adherence in patients treated with tumor necrosis factor antagonists: Preliminary results”, 5th World Congress of the International Society of Physical and Rehabilitation Medicine, Poster presentation-0934, Istanbul, Turkey, June 13-17, 2009.

 

B13. Şamlı, F., Ü. Dündar, Ö. Solak, ÜS. Demirdal, H. Toktaş, V. Kavuncu, “Applicability of international classification of functioning, disability and health in Turkish patients with osteoarthritis”, 5th World Congress of the International Society of Physical and Rehabilitation Medicine, Poster presentation-0731, Istanbul, Turkey, June 13-17, 2009.  

 

B14. Solak, Ö., U. Dundar, US. Demirdal, F. Fidan, I. Yigit Gokce, M. Unlu, “Evaluation of rheumatoid arthritis patients with Pittsburgh Sleep Quality Index”, Annual European Congress of Rheumatology EULAR 2009, Poster presentation-SAT0075, Copenhagen, Denmark, June 10-13, 2009.

C. Yazılan uluslararası kitaplar veya kitaplarda bölümler:-

D. Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler:

D1. Özgönenel, L., A. Kanberoğlu, Ö. Solak, HA. Tüzün, AY. Barut, Ş. Tütün, “Romatoid artritli hastalarda atlanto-aksiyel eklemin Sharp-Purser testi, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ve konvansiyonel radyografi ile değerlendirilmesi”, Hipokrat Lokomotor, 4(27), 210-214 (2003).

 

D2. Solak, Ö., E. Çetin, A. Yakşi, M. Çidem, S Eroğlu-Demir, Ö. Burnaz, N. Özaras, “Lomber disk herniyasyonu nedeniyle opere olmuş hastalarda epidural fibrozise bağlı ağrıda gabapentinin ve karbamazepinin etkinliğinin karşılaştırılması”, Hipokrat Lokomotor, 6(33), 200-207 (2005).

 

D3. Solak, O., H. Esme, O. Eser, A. Aslan, F. Fidan, Ö. Solak, “Multiple pleural hydatid cysts associated with destruction of the vertebral column”, Turkish Respiratory Journal, 7(3), 134-136 (2006).

                             

D4. Şahin, FK., G. Köken, E. Coşar, Ö. Solak, F. Saylan, F. Fidan, M. Ünlü, “Gebelerde huzursuz bacak sendromu sıklığı”, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Dergisi, 4(4), 246-249 (2007).

 

D5. Solak, Ö., V. Kavuncu, “Lomber faset sendromu”, Clinic Medicine, Bel Ağrısı Özel Sayısı-1, s.66-74 (2007).

 

D6. Dündar, Ü., Ö. Solak, H. Toktaş, ÜS. Demirdal, H. Pusak, “Bel ağrısının nadir bir nedeni: hemivertebra”, Türk Tıp Dergisi, 2, 33-37 (2008).

 

D7. Solak, Ö., V. Kavuncu, “Kronik nöropatik ağrı tedavisinde güncel yaklaşımlar”, Romatizma, 23, 135-142 (2008). (SCI-Expanded)

 

D8. Solak, Ö., F. Fidan, İ Yiğit Gökçe, ÜS. Demirdal, G. Çalışkan, V. Kavuncu, M. Ünlü, “Osteoporoz ve osteopenili olgularda pulmoner fonksiyonlar ve yaşam kalitesi”, Osteoporoz Dünyasından, 15, 11-15 (2009).

 

D9. Dündar, Ü., Ö. Solak, T. Çakır, “An usual painful bipartite patella”, Eur J Gen Med 6(1), 52-54 (2009).

 

D10. Solak, Ö., M. Altındiş, H. Toktaş, Ü. Dündar, R. Köken, A. Türel, N. Tunç, V. Kavuncu, “Romatoid artritli hastalarda Human Parvovirüs B19’un serolojik ve moleküler tanısı”, Turk J Rheumatol, 24, 17-20 (2009). (SCI-Expanded)

 

D11. Solak, Ö., Ü. Dündar, ÜS. Demirdal, F. Fidan, İ Yiğit-Gökçe, M. Ünlü, “Romatoid artrit hastalarının Pittsburgh uyku kalite indeksi ile değerlendirilmesi”, Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Dergisi, 55, 107-110 (2009).

 

D12. Dündar, Ü., Ö. Solak, A. Türel, “Bel ağrısının beklenmedik nedeni: Osteitis kondensans ilii”, Türk Tıp Dergisi, 2008;2(3):157-61.

 

D13. Dündar, Ü., Ö. Solak, F. Şamlı, V. Kavuncu, “Servikal miyofasiyal ağrı sendromunda ultrason tedavisinin etkinliği, çift kör, plasebo-kontrollü çalışma”, Turk J Rheumatol, 2010;25:110-5. (SCI-Expanded)

 

D14. Solak, Ö., N. Turhan-Haktanır, G. Köken, H. Toktaş, Ö. Güler, V. Kavuncu, Y. Demir, “Prevalence of temporomandibular disorders in pregnancy”, Eur J Gen Med, 2009;6(4):223-228.

 

D15. Dündar, Ü., Ö. Solak, ÜS. Demirdal, H. Toktaş, V. Kavuncu, “Kronik bel ağrılı hastalarda ağrı, yeti yitimi ve depresyonun yaşam kalitesi ile ilişkisi”, Genel Tıp Dergisi, 19(3), 99-104 (2009).

 

D16. Solak, Ö., Ü. Dündar, K. Ilgaz, “Nörofibromatozis Tip 1 olgusunda skolyoz”, Düzce Tıp Dergisi, 2010;12(1):69-72.

 

D17. Özdemir EP, Solak Ö, Fidan F, Demirdal ÜS, Evcik D, Ünlü M, Kavuncu V. ‘The Effect of Water-based Pulmonary Rehabilitation on Anxiety and Quality of Life in Chronic Pulmonary Obstructive Disease Patients’, Türkiye Klinikleri J Med Sci, 2010;30(3):880-7. (SCI-Expanded)

 

D18. Dündar Ü, Solak Ö, Şamlı F, Kavuncu V. Servikal miyofasiyal ağri sendromunda ultrason tedavisinin etkinliği, çift kör, plasebo-kontrollü çalışma. Türk Romatoloji Dergisi. 2010;25(3):110-115 (SCI-Expanded)

 

D19. Demirdal ÜS, Yigit İ, Solak Ö, Toktas H, Dündar Ü, Kavuncu V. ‘Osteoporoz hastalarında vertebral fraktür sıklığı ve yaşam kalitesi ile ilişkisi’, Göztepe Tıp Dergisi, 2010;25(1):20-24.

 

D20. Karaman A, Solak Ö. Kalça ağrısı ile klinik bulgu veren bir primer hiperparatiroidi olgusu. Kocatepe Tıp Dergisi. 2013;14(1):51-54.

 

D21. Şamlı F, Dündar Ü, Solak Ö, Demirdal ÜS, Toktaş H. Uluslararası Fonksiyonellik Özürlülük ve Sağlık sınıflandırmasının (ICF)-Osteoartritli Türk Hastalarda Uygylanabilirlik Çalışması. Lokomotor. 2012;50:23-30.

 

D22. Demirdal ÜS, Bükülmez A, Solak Ö. Bir çocuk hastada kompleks bölgesel ağrı sendromu tip I: Olgu sunumu. Türk pediatrik arşivi. DOI no: 10.4274/tpa.1012

 

D23. Toktaş H, Çiftçi D, Şahin S, Solak Ö, Dündar Ü, Kavuncu V. Fiziksel tıp ve rehabilitasyon kliniğinde bölgesel kas iskelet sistemi ağrısı nedeniyle yatan hastalarda anksiyete ve depresyon. Klinik Tıp Aile Hekimliği Dergisi, 2013;5(5):10-13

 

D24. Adar S, Solak Ö, Yaman M, Ulu Ş. Eroğlu S. Proprioseptif nöromusküler fasilitasyon tekniği uygulanan idyopatik periferik fasiyal paralizi’li bir olgu. Kocatepe Tıp Dergisi. (Basımda)

 

D25. Solak Ö, Ulaşlı AM, Çevik H, Dikici A, Devrimsel G, İnal EE, Üstün N, Eroğlu S, Toktaş H, Dündar Ü. Romatizmal Hastalıklarda Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Yöntemlerine Başvuru. Kocatepe Tıp Dergisi. (Basımda)

 

E. Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitaplarında basılan bildiriler:

E1. Özgönenel, L., A. Kanberoğlu, Ö. Solak, H. Tüzün, A. Barut, Ş. Tütün, “Romatoid artritli hastalarda atlanto-aksiyel eklemin Manyetik Rezonans Görüntüleme ve konvansiyonel radyografi ile değerlendirilmesi”, 19. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi, Sözlü bildiri-099, Antalya, Türkiye, 2003.

 

E2. Açıkgöz, İ., L. Özgönenel, Ö. Solak, A. Özlük, S. Mutlu, M. Karamehmetoğlu, M. Caniklioğlu, “Gonartrozda viskosuplementasyonun etkinliği”, 19. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi, Poster bildiri-207, Antalya, Türkiye, 2003.

 

E3. Özaras, N., M. Çidem, Ö. Suyabatmaz, Ö. Solak, M. Esenyel, “Omuz ağrısı ve kısıtlılığının fonksiyonel duruma etkisi”, 20. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi, Poster bildiri-161, Bodrum, Türkiye, 2005.

 

E4. Solak, O., H. Esme, O. Eser, A. Aslan, F. Fidan, Ö. Solak, “Vertebra korpusunda destruksiyona neden olan multipl plevral hidatid kist”, III. Ulusal Göğüs Cerrahisi Kongresi, Poster bildiri-71, Gaziantep, Türkiye, 2005.

 

E5. Demirel, R., K. Üçok, V. Kavuncu, Ö. Geçici, D. Evcik, Ü. Dündar, Ö. Solak, H. Mollaoğlu, “Balneoterapinin mekanik bel ağrılı hastalarda etkisi”, XI. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi, Poster bildiri, Denizli, Türkiye, 2007.

 

E6. Solak, Ö., H. Pusak, Ü. Dündar, H. Toktaş, ÜS. Babaoğlu, F. Şamlı, V. Kavuncu, “Kronik bel ağrılı hastalarda fizik tedavi, kaplıca ve egzersiz uygulamalarının karşılaştırmalı sonuçları”, 21. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi, Poster bildiri-46, Antalya, Türkiye, 2007.

 

E7. Babaoglu, US., H. Toktas, Ö. Solak, U. Dundar, V. Kavuncu, “Travmaya bağlı bilateral brakiyal pleksus paralizisi: Olgu sunumu”, 21. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi, Poster bildiri-68, Antalya, Türkiye, 2007.

 

E8. Dündar, Ü., Ö. Solak, İ. Yiğit, V. Kavuncu, “Vaka Sunumu: Fahr’s sendromunun eşlik ettiği poliartiküler juvenil idyopatik artrit”, 21. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi, Poster bildiri-80, Antalya, Türkiye, 2007.

 

E9. Toktaş, H., V. Subaşı, S. Babaoğlu, Ö. Solak, V. Kavuncu, “O’brein testi ve diğer akromioklaviküler eklem patolojisi bulguları”, 21. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi, Poster bildiri-312, Antalya, Türkiye, 2007.

 

E10. Pusak, H., H. Toktaş, Ö. Solak, V. Kavuncu, “Relapsing remitting multipl skleroz ve FMF birlikteliği olan bir olgu”, 3. Ulusal Romatizmal Hastalıklar Kongresi, Poster bildiri-023, Antalya, Türkiye, 2008.

 

E11. Dündar, Ü., Ö. Solak, İ. Yiğit, D. Evcik, V. Kavuncu, “Bel ağrısı tedavisinde akuatik egzersizlerin klinik etkinliği: randomize kontrollü çalışma”, 3. Ulusal Romatizmal Hastalıklar Kongresi, Poster bildiri-160, Antalya, Türkiye, 2008.

 

E12. Solak, Ö., F. Fidan, İ Yiğit Gökçe, Ü. Demirdal, G. Çalışkan, V. Kavuncu, M. Ünlü, “Osteoporozun pulmoner fonksiyon ve yaşam kalitesi üzerindeki etkileri”, 3. Ulusal Osteoporoz Kongresi, Poster bildiri-35, Antalya, Türkiye, 2008.

 

E13. Gökçe, İ., V. Kavuncu, D. Evcik, Ü. Demirdal, H. Toktaş, Ö. Solak, Ü. Dündar, “Uluslararası fonksiyonellik sınıflandırması-osteoporoz Türk hastalarında uygulanabilirlik çalışması”, 3. Ulusal Osteoporoz Kongresi, Poster bildiri-58, Antalya, Türkiye, 2008.

 

E14. Demirdal, Ü., İ. Gökçe, Ö. Solak, H. Toktaş, Ü. Dündar, V. Kavuncu, “Osteoporoz hastalarında vertebral kırık sıklığı ve yaşam kalitesi ile ilişkisi”, 3. Ulusal Osteoporoz Kongresi, Poster bildiri-60, Antalya, Türkiye, 2008.

 

E15. Demirdal ÜS, Ermiş SS, Küsbeci T, Solak Ö. Keratokonjuktivitis sikka fibromyalji hastalığının bir komponenti olabilir mi? Ön sonuçlar. 8. Türk Romatoloji Sempozyumu, Poster sunumu-P-47, Antalya, Türkiye, 3-7 Aralık, 2009. 

 

E16. Toktaş H, Demirdal ÜS, Solak Ö, Dündar Ü, Kavuncu V. Romatizmal hastalıklar izlem polikliniği hastalarımızın karşılaştığı zorluklar: ön sonuçlar. Poster sunumu-P-46, 22. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi. İstanbul, Türkiye, 12-17 Haziran, 2009.

 

E17. Dündar Ü, Solak Ö, Toktaş H, Demirdal ÜS, Subaşı V, Kavuncu V, Evcik D. Ankilozan Spondilitli hastalarda akuatik egzersizlerin etkinliği. Poster sunumu-P-346. 23. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi, Antalya, Türkiye, 11-15 Mayıs 2011.

 

E18. Karaman A, Toktaş H, Demirdal ÜS, Dündar Ü, Solak Ö. Tıp Fakültesi hastanesinde çalışan asistan hekimlerde fibromyalji sendromu sıklığı. 5. Türk Romatoloji Kongresi, Poster sunumu-P082, Antalya, Türkiye, 27-31 Mart, 2012.

 

E19. Toktaş H, Dikici Ö, Solak Ö, Demirdal ÜS, Dündar Ü. Romatizmal hastalıklar izlem polikliniği biyolojik ajan kullanımı deneyimlerimiz. Poster sunumu-P131. 5. Türk Romatoloji Kongresi, Antalya, Türkiye, 27-31 Mart, 2012.

 

E20. Demirdal S, Çakır T, Yaman F, Solak Ö. İnmeli hastalarda uyku kalitesinin değerlendirilmesi. Poster sunumu-PS-099. 3. Tıbbi Rehabilitasyon Kongresi, Ankara, Türkiye, 15-18 Kasım 2012.

 

E21. Toy Ö, Dündar Ü, Toktaş H, Solak Ö, Ulaşlı AM. Kronik bel ağrılı hastalarda fizik tedavi, egzersiz ve kinezyolojik bantlamanın etkilerinin karşılaştırılması: Ön sonuçlar. Poster sunumu-P188. 24. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi, Antalya, Türkiye, 27-31 Mart 2013.

 

E22. Solak Ö, Yaman F, Ulaşlı AM, Dündar Ü. Vücut kompozisyonunun koroner arter hastalarının kardiyak rehabilitasyon programı sonuçlarına olan etkisi. Poster sunumu-P-218. 24. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi, Antalya, Türkiye, 27-31 Mart 2013.

 

E23. Yaman F, Solak Ö, Kavuncu V, Onrat E, Akci Ö, Ulaşlı AM, Dündar Ü. Koroner arter hastalarında Faz III kardiyak rehabilitasyon programının etkileri. Sözlü sunum- S-021. 24. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi, Antalya, Türkiye, 27-31 Mart 2013.

 

E24. Ulaşlı AM, Dikici Ö, Oruç S, Solak Ö, Dündar Ü. Guillain-Barre sendromunun tanı ve takibinde periferik sinir ultrasonografisi. Poster sunumu-P-147. 24. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi, Antalya, Türkiye, 27-31 Mart 2013.

 

E25. Toktaş H, Adar SŞ, Dündar Ü, Solak Ö, Ulaşlı AM. İnme rehabilitasyonu hastalarımızda istenen konsültasyonlar. Poster sunumu-P-309. 24. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi, Antalya, Türkiye, 27-31 Mart 2013. 24. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi, Antalya, Türkiye, 27-31 Mart 2013.

 

E26. Ulaşlı AM, Dikici Ö, Tuğrul Şenay T, Eroğlu S, Toktaş H, Solak Ö, Dündar Ü. Fibromyalji sendromu romatoid artrit hastalık aktivitesini ve tedavisini etkiliyor mu? Poster sunumu- P-078. 6. Uluslararası Katılımlı Türk Romatoloji Kongresi, Antalya, Türkiye, 25-29 Mart 2014.

 

E27. Toktaş H, Çevik T, Ulaşlı AM, Tünay K, Solak Ö. Ankilozan Spondilit hastalarının acile başvuru nedenleri. Poster sunumu- P-173. 6. Uluslararası Katılımlı Türk Romatoloji Kongresi, Antalya, Türkiye, 25-29 Mart 2014.

 

E28. Solak Ö, Dikici Ö, Dikici A, Ulaşlı AM, Eroğlu S, Dündar Ü. Plantar Fasiit tedavisinde radial ekstrokorporeal şok dalga tedavisinin etkinliği. Poster sunumu- P-192. 6. Uluslararası Katılımlı Türk Romatoloji Kongresi, Antalya, Türkiye, 25-29 Mart 2014.

 

E29. Toy Ö, Dündar Ü, Toktaş H, Solak Ö, Ulaşlı AM. Kronik bel ağrılı hastalarda kinezyolojik bantlama, fizik tedavi ve egzersiz tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılması. Poster sunumu- P-234. 6. Uluslararası Katılımlı Türk Romatoloji Kongresi, Antalya, Türkiye, 25-29 Mart 2014.

 

E30. Adar S, Dündar Ü, Demirdal ÜS, Ulaşlı AM, Toktaş H, Solak Ö. Effect of aquatic exercise on spasticity, quality of life and motor function in children with cerebral palsy: A randomized controlled trial.  Poster presentation- P-347. 6. Uluslararası Katılımlı Türk Romatoloji Kongresi, Antalya, Türkiye, 25-29 Mart 2014.

 

 

 

 

 

F. Diğer Yayınlar:

 

F1. Delisa JA, “Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon İlkeler ve Uygulamalar (Dördüncü baskı)”  Bölüm 16: Spinal Enjeksiyon Yöntemleri, Çeviri editörü: T. Arasıl, Çevirenler: Ö. Solak, V. Kavuncu, s.370-378, Güneş Tıp Kitabevleri, 2007.

                                                                                                 

F2. Hillegas EZ, “Rehab Notes: A clinical examination pocket guide” ‘Rehabilitasyon notları: Klinik muayene cep rehberi’ Çeviri Editörü: V. Kavuncu, Çeviriye katkıda bulunanlar: ÜS. Demirdal, Ü. Dündar, Ö. Solak, H. Toktaş, Güneş Tıp Kitabevleri, 2011.

 

F3. Solak Ö, Dündar Ü, Karaca Ş, Demirdal S, Toktaş H (Tıbbi bilgiler komisyonu), Özdemir Ş (Editör). Termalin Başkenti Afyonkarahisar, 2012. Afyon Kocatepe Üniversitesi

 

 

G. Kursiyer Olarak Katıldığım Kurslar:

 

G1. Akuatik Rehabilitasyon Kursu, Afyonkarahisar, Türkiye, 24 Kasım 2005. (1. Kocatepe Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Sempozyumu’nda düzenlenen)

 

G2. İstatistik Analize Giriş ve Orta Düzey İstatistik Analiz Eğitimi, Afyonkarahisar, Türkiye, 8 Nisan 2006.

 

G3. Nörorehabilitasyonda Hasta Değerlendirilmesi Kursu, Ankara, Türkiye, 2 Kasım 2006. (1. Tıbbi Rehabilitasyon Sempozyumu’nda düzenlenen)

 

G4. Eğiticilerin Eğitimi Kursu, Afyonkarahisar, Türkiye, 12-15 Şubat 2007. (Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığınca düzenlenen)

 

G5. Manuel Tedavi Kursu, İstanbul, Türkiye, 13-15 Nisan 2007. (Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği himayesinde İstanbul Alman Hastanesi’nde düzenlenen)

 

G6. Ozon-Oksijen Kursu, Antalya, Türkiye, 25-29 Ekim 2007. (21. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi’nde düzenlenen)

 

G7. Temporomandibular Eklem (TME) Kursu, Antalya, Türkiye, 25-29 Ekim 2007. (21. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi’nde düzenlenen)

 

G8. Omurganın Ağrılı Sendromlarında Girişimsel Tedaviler I Kursu, Antalya, Türkiye, Ekim 2008.

 

G9. Romatizmal Hastalıklarda Kas-İskelet Sistemi Ultrasonografisi Kursu, Afyonkarahisar, Türkiye, 18-21 Mart 2010. (Afyon Kocatepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon AD)

 

G10. Kardiyopulmoner rehabilitasyon Kursu, Ankara, Türkiye, 04-07 Kasım 2010. (2. Tıbbi Rehabilitasyon Kongresi’nde düzenlenen)

      G11. II. Uygulamalı Ağrı Kursu, Ankara, Türkiye, 6-7 Ocak 2011. (GATA Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon AD, TSK Rehabilitasyon Hastanesi)

 

Konuşmacı Olarak Katıldığım Sempozyum

 1. Özlem Solak. Romatizmal Hastalıklar ve Balneoterapi. 10. Türk Romatoloji Sempozyumu, Dalaman, Türkiye, 11-14 Nisan 2013.

Akademik ve Mesleki Deneyim: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon alanında eğitimlere katıldım ve bu konuyla ilgili dersler verdim.

 

Görev Dönemi

Unvan

Üniversite

Bölüm

3-22 Eylül 2012

Gözlemci

Swiss Cardiovascular Centre Bern University Hospital

Kardiyovasküler Rehabilitasyon Bölümü

2012-2013 ve 2013-2014 Eğitim öğretim yılları

Öğretim Görevlisi

Afyon Kocatepe Üniversitesi

Afyon Sağlık Yüksekokulu

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü

Kardiyak Rehabilitasyon dersleri

2011-2014

Bölüm Başkanı

Afyon Kocatepe Üniversitesi

Afyon Sağlık Yüksekokulu, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü

 

 

1.

İsviçre Bern Üniversitesi Hastanesi Kardiyovasküler Merkezinde 3-22 Eylül 2012 tarihleri arasında gözlemci olarak bulundum ve eğitim aldım.

2.

15-18 Kasım 2012 tarihinde 3. Tıbbi Rehabilitasyon Kongresi kapsamında düzenlenen ‘Kardiyopulmoner Rehabilitasyon’ kursunda eğitmen olarak görev aldım.

3.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon AD’da görevli Arş. Grv. Dr. Fatıma Yaman’ın ‘Koroner Arter Hastalarında Faz III Kardiyak Rehabilitasyonun Etkileri’ konulu uzmanlık tezinde tez danışmanlığı yaptım.

4.

17-19 Eylül 2012 tarihleri arasında İsviçre Bern Üniversite Hastanesi’nde düzenlenen ‘European Association of Cardiovascular Prevention and Rehabilitation Training Courses 2012’ kurs programına  kursiyer olarak katıldım.

5.

4-7 Kasım 2010 tarihinde 2. Tıbbi Rehabilitasyon Kongresi kapsamında düzenlenmiş olan ‘Kardiyopulmoner Rehabilitasyon’ kursuna kursiyer olarak katıldım.

Yayınlarımıza aldığımız toplam atıf sayısı (Web of Science‘a göre)

Hekimlerimiz

İstanbul Tıp Fakültesi’ni kazandıktan altı ay sonra yine İstanbul’da bulunan Askeri Tıbbiye’ye girdi.
 
Tıp Fakültesi’nden mezun olup kıta hizmetini yapmak üzere Anadolu’da muhtelif illerdeki Askeri Birliklerde Pratisyen Hekim olarak görev yaptı.
 
Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde İç Hastalıkları ihtisasını tamamladı. Daha sonra Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları ihtisasını da tamamlayarak bu dalda da uzmanlığını aldı.
 
 Yardımcı Doçent’lik sınavında başarılı olan Dr. Metin Şahin, bir süre bu görevi de yürüttükten sonra kendi isteği ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olarak Bursa’ da ki özel muayenehanesinde çalışmalarını sürdürdü.
 
2011 yılında muayenehanesini kapatarak Özel Emniyet Rommer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Dal Merkezi ailesine katıldı.
 
Evli ve iki çocuk babasıdır.
 
DR. Metin Şahin’in mesleği ile ilgili 3 uluslar arası 8 ulusal yayınları mevcuttur.

Hekimlerimiz

    Sedat AKYOL; 1970 Bursa doğumlu olup, 1988 yılı Bursa Işıklar Askeri Lisesi ve 1994 yılı Gülhane Askeri Tıp Fakültesi mezunudur. Askeri tabiplik yaşantısına 1995-1997 yıllarında Kırıkkale 9'ncu Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda mecburi kıta hizmetiyle başladı, burada TUS sınavını kazandı, 1997-2001 yıllarında ihtisasını Ankara GATA'da yaparak "İç Hastalıkları Uzmanı" oldu. 2001-2004 yıllarında Erzincan Asker Hastanesi, 2004-2010 yıllarında Ankara Kara Harp Okulu, 2010-2012 yıllarında Bilkent TSK Rehabilitasyon ve Özel Bakım Merkezi, 2012-2014 yıllarında Çanakkale Asker Hastanesi Gökçeada Polikliniği ve 5'nci Komando Alayı, 2014-2016 yıllarında Bursa Asker Hastanesinde  uzman tabip ve yöneticilik görevlerinde bulundu.
    2016 yılında Asker Hastanesinin Sağlık Bakanlığına devrini müteakip yeni adıyla İlker Çelikcan FTR Hastanesi'nde bir yıl çalıştıktan sonra 2017 yılında kıdemli albay rütbesinde kendi isteğiyle emekli olarak Rommer bünyesine katıldı.   
    Evli ve 3 erkek çocuk babasıdır. İyi derece fransızca ve orta derece ingilizce bilmektedir. Çeşitli bilimsel faaliyet ve kurslara katılmış olup yurtiçi ve yurtdışı yayınları mevcuttur.

KURSLAR

 1. İlk ve Acil Yardım, Acil Tıp, Temel Yaşam Desteği (BASIC) ve Askeri-Tıbbi Adaptasyon (56. Dönem , 17-28 Temmuz 1995 / GATA İlk ve Acil Yardım ve Eğitim Merkezi Ankara).
 2. İleri Kardiyak Yaşam Desteği – Travmalarda ve Savaş Alanında İleri Yaşam Desteği (ADVANCED) (45. Dönem, 15-26 Aralık 1997 / GATA İlk ve Acil Yardım ve Eğitim Merkezi Ankara).
 3. Uzman Tabip Mesleki Gelişim Eğitimi / 19-30 Mart 2007 / GATA İç Hastalıkları Kliniği.
 4. Askeri Sağlık Kurumlarında Yöneticilik Eğitimi (Baştabip Oryantasyon Eğitimi) / 16-20 Kasım 2015 / GATA Sağlık Hizmetleri Yönetimi Bilim Dalı.       

YAYINLAR

 1. Güleç M, Özkan M, Yeşilova Z, Özata M, Yönem A, Akyol S, Özdemir İÇ. Hipogonadizmli genç erkeklerde solunum fonksiyon testleri. 21.Ulusal Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi 1998; S-50:119.
 2. Erdil A, Uygun A, Akyol S, Kılınç R, Kadayıfçı A, Şimşek A, Bağcı S, Karaeren N, Dağalp K. Kolelitiyazis zemininde mirizzi sendromu şeklinde gözüken hepatik ve ekstrahepatik safra kanalı metastazlı bir safra kesesi kanseri olgusu. 16.Ulusal Gastroenteroloji Kongresi Ulusal Gastroenteroloji Haftası 1999; Posterler 271:74.
 3. Akyol S, Mas R, Yaşar M, Aydoğan H, Deveci S, Akay C, Cömert B, Öztürk M, Mas N, Sayal A, Öncü K, Koçar İH. Deneysel akut pankreatitte antibiyotik ve probiyotik kombinasyon tedavisinin sekonder pankreatik enfeksiyonlar üzerine etkisi. 18.Ulusal Gastroenteroloji Haftası Poster Ödülü 2001.
 4. Şener O, Bolu E, Akyol S. Kronik idiyopatik anjiyoödem tedavisinde siklosporin A:bir olgu sunumu. Uluslararası Katılımlı 2.Astma ve Allerjik Hastalıklar Kongresi 2001;P-61:78.
 5. Akyol S, Mas MR, Cömert B, Ateskan Ü, Yasar M, Aydogan H, Deveci S, Akay C, Mas N, Yener N, Kocar IH. The effect of antibiotic and probiotic combination therapy on secondary pancreatic infections and oxidative stress parameters in experimental acute necrotising pancreatritis. Pancreas 2003,26:363-367.
 6. Şener O, Bolu E, Akyol S. Kronik idiyopatik anjiyoödem tedavisinde siklosporin A:bir olgu sunumu. Gülhane Tıp Dergisi 2005;47:228-230.

BİLİMSEL FAALİYETLER

 1. 6.Akademik Diyabet Toplantısı 2002.
 2. Turkish-Italian Joint Meeting on Hypertension&Atherosclerosis 2003 Antalya.
 3. 3.Doğu-Güneydoğu Anadolu Hepato-Gastroenteroloji Sempozyumu 2003 Erzurum.
 4. Tip 2 Diyabet Tedavisi ve İnsülin Kullanımı 2003.
 5. Kara Kuvvetleri Makale Yarışması Hakemliği, Kara Harp Okulu Savunma Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü 2006 Ankara.
 6. Türkiye Huzurevleri ve Bakımevleri Doktorları Nutrisyon Eğitim Kursu 2011 Antakya.
 7. Türkiye Huzurevleri ve Bakımevleri Doktorları Nutrisyon Eğitim Kursu 2012 Kapadokya.
Hekimlerimiz

2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden şeref öğrencisi olarak mezun olmuştur.
Üniversite eğitimi süresince, Özel Ankara Güven Hastanesi’nde yetişkin beslenmesi üzerine, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi onkoloji, nutrisyon destek, poliklinik ve dahiliye bölümlerinde; Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nde çocuk beslenmesi üzerine; T.C. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği ve Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinde kurum beslenmesi üzerine stajlarını başarıyla tamamladı.
Diyabet diyetisyenliği, onkoloji diyetisyenliği, kardiyoloji diyetisyenliği ve sporcu diyetisyenliği kursları başta olmak üzere birçok eğitim ve kurs programına katıldı.
Mezuniyetinin ardından özel hastanelerde ve zayıflama merkezlerinde çalışan Öznur Bulut; Mayıs 2016 itibariyle Rommer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde diyetisyen olarak çalışmaya başlamıştır.


Katıldığı Bilimsel Kurs ve Sempozyumlar

 

 • 9. Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongresi (Ankara/2014)
 • Hacettepe Beslenme ve Diyetetik Günleri Mezuniyet Sonrası Eğitim Kursu – Diyabet Diyetisyenliği Hacettepe Kültür Merkezi (Ankara/2013) 
 • EDUCON Takım Olmak Güçtür ve Yönetişim (Ankara/2013)
 • Başkent Üniversitesi 3. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu – Kardiyoloji Diyetisyenliği (Ankara/2013)
 • Hastalıklarda Diyet Tedavisinin Klinik Uygulamalara Yansıması Sempozyumu GATA (Ankara/2012)
 • Trakya Üniversitesi Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Sempozyumu (Edirne/2013)
Hekimlerimiz

*2014 yılında Psikoloji lisans eğitimini Koç Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’nde tamamlamıştır.
*2016 yılında, sosyal endişenin kısa süreli bellek üzerindeki etkilerini araştıran teziyle Londra’daki Kingston Üniversitesi’nden Klinik Psikolojiuzmanlığını(Master of Science) aldı.
*İstanbul Universal Vatan Hastanesi’nde duygudurum bozukluları ve madde bağımlılığı ile çalıştıktan sonra Hümanite Psikiyatri Tıp Merkezi ve Davranış Bilimleri Enstitüsü’nde gönüllü stajlarını tamamladı.
*Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde psikotik bozukluklar, postpartum (doğum sonrası) depresyon bozukluğu, bağımlılık ve yeme bozukluklarıyla çalışarak klinik stajını tamamladı.
*Yüksek lisans eğitimine devam ederken, Londra’da kurulan IMECE Kadın Merkezi’ndeki Aile İçi Şiddet Servisi’nde gönüllü psikolog olarak çalıştı.
*Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul merkezli LEAP Çalışan Destek Programı kapsamında, kurumsal şirketlerde çalışanlara ve çocuklarına psikolojik danışmanlık yaptı.
*Uzm. Psk. Sezen Özütek’ten Psikopatoloji Testleri uygulayıcı sertifikası ve Dr. Kültegin Ögel’den Bağımlılık Danışmalığı Sertifikası almaya hak kazandı.

 • Dr. Ali Sarper Taşkıran’ın Yeme Bozuklukları Semineri’ne katıldı.
 • Koç Üniversitesi’nde düzenlenen Temel Travma Eğitimi’ne katıldı.
 • Erişkin Psikopatolojisini Test ve Ölçeklerle Değerlendirme Sertifikası aldı.
 • Dr. Başak Demiriz’den Çocuk ve Ergenlerle Kognitif Terapi ilkeleri eğitimi aldı.
 • Dr. Emel Stroup’tanDepresyon, Kaygı Bozukluğu ve Obsesif-KompulsifBozukluk’ta Kognitif Terapi eğitimi aldı.
 • Doç. Dr. Zümra Atalay’ın düzenlediği Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) Terapisi Sempozyumu’na katıldı.
 • Dr. Kültegin Ögel’den Bağımlılık Danışmanlığı Sertifikası aldı.
 • Paris’te düzenlenen 8. Dünya Psikoterapi Kongresi’nde Kişilik Bozukluklarında Masterson Yaklaşımı workshoplarına katıldı.

Hangi Alanlarda Çalışıyoruz?

Yetişkin ve Ergenlerle Psikoterapi:

 • Kronik/Fiziksel bozuklukların psikolojik yansımaları
 • Beslenme ve Yeme Bozuklukları
 • Bağımlılık ve Maddeyi Kötüye Kullanma (Sigara, Alkol, Madde, Oyun, İnternet…)
 • Depresyon
 • Öfke Kontrolü Bozukluğu
 • Ayrılma Kaygısı Bozukluğu
 • Fobiler
 • Sosyal Kaygı Bozukluğu
 • Panik Bozukluk/Panik Atak
 • Yaygın Kaygı Bozukluğu
 • Obsesif-Kompulsif Bozukluk (Takıntı-Zorlantı Bozukluğu)
 • Beden Algısı Bozukluğu
 • Travma Sonrası Stres Bozukluğu
 • Akut Stres Bozukluğu
 • Bedensel Belirti Bozukluğu (Psikosomatik Bozukluklar)
 • Hastalık Kaygısı Bozukluğu (Hipokondria)

Çocuklarda Psikolojik Danışma ve Yönlendirme:

 • Çocukluk çağı gelişimi
 • Kardeş kıskançlığı
 • Uyku düzeni
 • Yeme düzeni
 • Uykuda yatağı ıslatma
 • Okula alışma
Hekimlerimiz

Doktorumuz 1988 Manisa doğumlu olup İzmir Karşıyaka Anadolu Lisesi'nden mezun olmuştur. 2013 yılı itibariyle Süleyman Demirel Üniversitesi'nde diş hekimliğini tamamlamıştır. Antalya ve Didim de protetik diş tedavisi, implantoloji, estetik restorasyonlar, ağız diş ve çene cerrahisi  üzerine çalışmalar yapan doktorumuz halen kliniğimizde dişhekimi olarak mesleğine devam etmektedir.

Engin Taviloğlu "Anterior morfoloji ve kompozit tabakalama kursu", Ramada Otel Antalya
ProfDrDt Aslıhan Üşümez "İmplant Üstü Protezlerde Simantasyon, Komplikasyonlar ve Çözümleri", BAOB
DocDr Sabri Cemil İŞLER "Tek Diş İmplantlarda Cerrahi ve CAD-CAM Uygulamaları", BAOB

DrInakiGamborena "İmplantDişhekimliğinde Paradigma Değişimi: Yumuşak Doku Kavramının önemi", Sheraton Kongre Merkezi, Ankara

 

Hizmetlerimiz;

 

Estetik Diş Hekimliği

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Konservatif ve Restoratif Diş Hekimliği

Oral İmplantoloji

Endodonti (Kanal Tedavisi)

Oral Diagnoz - Radyoloji

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları)

Ortodonti

Protez

T.M.E (Çene Eklemi Rahatsızlıkları)

Sedasyon

 

Biz sizi Arıyalım


Uzmanlık alanlarımızla ilgili sorularınızı bizimle paylaşın.

ROMMER Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Yukarı Çık